Przejdź do treści

Skarpetki

  • przez

Skarpety to ważny element „garderoby” dziecka z przywiedzeniem przodostopia, które używa ortez UNFO lub butów z szyną derotacyjną Mitchella, dlatego ich wybór powinien być przemyślany. Jak wybrać dobre skarpety?

W początkowym okresie stosowania ortezy UNFO lub butów Mitchella do szyny derotacyjnej Mitchella, stopa dziecka z przywiedzeniem przodostopia pozostaje dużą część czasu „zamknięta” w zaopatrzeniu ortopedycznym. Odpowiednie skarpety zapewniają stopom dobrą wentylację, ochronę jak i komfort.

Skarpetka powinna być jak druga skóra: dopasowana. Za duża lub za mała skarpetka potrafi utrudnić stosowanie ortezy UNFO lub szyny derotacyjnej i spowodować szereg problemów skórnych, które ostatecznie doprowadzą do odstawienia sprzętu. A to nie jest wskazane. Zależy nam przecież na wyleczeniu wady, prawda?

Za mała skarpetka uciska stopę, wpija się, ściska palce i paznokcie (co prowadzi do deformacji paznokcia i trudnych do leczenia jego chorób). Za duża skarpetka zawija się, roluje, ściąga, wprowadza luz przez co nie jesteśmy w stanie kontrolować ułożenia stopy w ortezie czy bucie i stopa ta wysuwa się. Można w ten sposób stracić korekcję wcześniej uzyskaną gipsowaniem i leczeniem przywiedzenia przodostopia (w przypadku klasycznego leczenia) lub opóźnić jego efekty w przypadku używania ortez UNFO.

Funkcja skarpet

Zadaniem skarpet jest przede wszystkim ochrona stopy przed otarciami. Stopy dzieci na samym początku ich drogi ku zdrowiu, większość czasu spędzają w ortezie/ bucie, dlatego trzeba maksymalnie chronić delikatną i wrażliwą skórę dziecka przed różnymi otarciami, wgnieceniami, odgniotkami, pęcherzami. Dobra wentylacja i odprowadzanie wody, gdy stopka się poci, jest kolejną funkcją skarpety. Mokra stopa w mokrej skarpecie bardzo często ulega różnym problemom skórnym: w środowisku wilgotnym rozwijają się bakterie i drążą nadpękniętą, namoczoną skórę. Taka skóra jest też podatniejsza na pęknięcia gdy wyschnie: jest napięta i ciągnie. Najczęściej można zaobserwować ranki między paluszkami lub pod nimi. Skarpety mają też one kluczową rolę w dobrym utrzymaniu stopy w ortezie/ bucie Mitchella: jeśli skarpeta jest dobrze dobrana (ma odpowiedni rozmiar: nie jest za duża ani za mała) i gdy na podeszwie ma silikonowe elementy, to eliminuje ruch stopy w bucie, ponieważ silikon zabezpiecza stopę przed przesuwaniem się.

Cechy dobrych skarpet:

  • gładkie: nieprążkowane, bez aplikacji, bez wyraźnych zgrubień i wyszyć, bez szwu na palcach (w miarę możliwości). Jeśli już są prążkowane, to niech będzie to płytki prążek, bardzo delikatny i zaczynający się powyżej kostki (jeśli skarpety są prążkowane na całej długości, to w miejscu w którym zapina się środkowy pasek, mogą się wrzynać w skórę, powodując rany i silne odgniecenia oraz duży dyskomfort);
  • dwuwarstwowe: dobrze, gdy skarpety są dwuwarstwowe, choć nie jest to warunek konieczny. Dwuwarstwowość powoduje, że zredukowane zostaje tarcie w stopie – warstwa skarpety tuż przy skórze dobrze ją otula, a zewnętrzna warstwa porusza się po wewnętrznej warstwie. Dzięki dwuwarstwowej budowie lepiej odprowadzana jest woda ze stopy. Dwie warstwy materiału tworzą naturalny „dystans” między stopą a ortezą/ butem, amortyzując wszelkie tarcie i ucisk.
  • silikonowe elementy na podeszwie: kropki, gwiazdki, serca. Wszelkie silikonowe dodatki na podeszwie eliminują ruch stopy w bucie, bo silikon się „zapiera” we wkładce buta;
  • z surowców naturalnych: bawełna, len, bambus lub mieszanek włókien naturalnych i syntetycznych (z przewagą tych pierwszych);
  • bezuciskowe: delikatny ściągacz, który nie wpija się w podudzie;
  • długie (gdy szyna derotacyjna jest stosowana): dłuższa skarpeta (niemalże zakolanówka) chroni też skórę łydki przed odparzeniami czy otarciami. Poza tym dłuższa skarpeta ma świetny wzgląd praktyczny: wywinięta na but, utrudnia dziecku rozpięcie pasków buta lub jego rozwiązanie (supełki sznurówki znajdują się pod wywiniętą skarpetą).

O czym warto pamiętać?

Nie ma znaczenia z jakiej firmy zakupicie skarpety dla swojego dziecka. Ważne jest, by spełniały większość warunków, o których wspomnieliśmy. Może być tak, że w ciągu okresu stosowania sprzętu ortopedycznego będziecie testować wiele rodzajów skarpet, by znaleźć te idealne.

Jeśli dziecko stosuje ortezy UNFO skarpeta nie musi być długa, ale musi być dobrze dopasowana i „obcisła”, zatem lepiej jest kupić skarpetkę w mniejszym rozmiarze aniżeli ten, który jest adekwatny do aktualnego wieku dziecka.

Jeśli skarpety są za długie, istotne jest, by pięta skarpety znajdowała się mimo wszystko na pięcie w stopie 🙂 – wtedy naturalnie w palcach zostanie zapas: mniejszy albo większy.

Ważne jest, niezależnie od rodzaju skarpet, by wkładając stopę w ortezę UNFO lub but Mitchella, nie były one nigdzie zawinięte, podwinięte, by nie miały fałdek, zrolowań, nierówności, nie były poskręcane i obrócone, bo często właśnie dzięki niedbałemu ich zakładaniu, zawinięta czy zrolowana skarpeta uciska stopę w ciasno zapiętym bucie/ ortezie i wgniata się w delikatną skórę stóp. Każdy z nas chyba wie, jak niewygodne jest noszenie buta, gdy skarpeta wewnątrz leży źle?

Sklep Ortopedyczny

GRUPa

WSPARcia